В українських ЗМІ та соцмережах активно обговорюють можливе підвищення ПДВ та військового збору, яке начебто планує влада. Є думки, що це лише початок, і що дефіцит бюджету настільки великий, що доведеться ще підвищувати податки.

"Телеграф" взяв інтерв'ю у Данила Гетманцева, голови профільного парламентського комітету з питань фінансів та податкової політики. Гетманцев підтвердив, що проблема дефіциту бюджету справді серйозна.

Фінанси, гроші, бюджет / фото: Freepik
Фінанси, гроші, бюджет / фото: Freepik

За оцінками Міністерства фінансів, дефіцит складає приблизно 200 млрд грн. Основна причина - значні витрати на безпеку та оборону, які зараз становлять 60% державного бюджету, що еквівалентно 40% ВВП країни.

На ситуацію також вплинула затримка в міжнародному фінансуванні в першому кварталі цього року, коли Україна отримала лише 10% від очікуваних сум. Однак уряд вжив низку заходів для пом'якшення ситуації, зокрема:

Популярні новини зараз
Взимку українців можуть очікувати нові випробування: відключення світла ще квіточки Українцям приготували подорожчання ще двох тарифів: за що доведеться платити більше Гороскоп на тиждень 22-28 липня для всіх знаків Зодіаку: вороги Тельців, радості Дів та ізоляція Скорпіонів Українці отримають рахунки за світло з несподіваними сумами: підвищення тарифу відчують не всі
Показати ще
 • перенаправлення коштів з дорожнього фонду до загального фонду бюджету,
 • переказ військового ПДФО з місцевих бюджетів до державного бюджету,
 • додаткове оподаткування надприбутків банків.

Ці заходи допомогли отримати додатковий ресурс у 200 млрд грн, що частково підтримало бюджет на початку року.

Данило Гетьманцев, фото: delo.ua
Данило Гетьманцев, фото: delo.ua

До додаткових джерел фінансування також відносяться

 1. Держкомпанії швидше виплачують дивіденди й прибуток.
 2. НБУ виплатив уряду 38,8 млрд грн податків, на 2,2 рази більше, ніж очікувалося.
 3. Економіка стала менш залежною від держави, що забезпечило зростання надходжень до бюджету на 47,1% у порівнянні з 2023 роком.

Гетманцев говорив, що детінізація означає кілька речей. Наприклад, встановлення спеціальних пристроїв, які реєструють продажі, і введення штрафів за їхнє невикористання. Також це боротьба зі зловживаннями у сфері ПДВ. Всі ці кроки допомагають збільшити доходи від податків, наприклад, від ПДВ та податку на прибуток.

Міністерство фінансів України - фото ZIK
Міністерство фінансів України - фото ZIK

Гетманцев також сказав про деякі небезпеки, які можуть погіршити фінансову стабільність:

 • Перегляд боргів
 • Зростання витрат на армію
 • Менше впливу держави на економіку
 • Гроші у банках на облігації
 • Проте, на столі є і низка негативних рішень, які уряд намагається уникати.

Скорочення видатків бюджету є малоефективним, бо зекономлені кошти не покривають військові потреби. Переведення частини грошей місцевих бюджетів у військові облігації теж небажане, бо це шкодить фінансовій децентралізації. Зниження курсу гривні та друк нових грошей можуть мати негативні економічні наслідки.

гроші
гроші

Підвищення ПДВ та військового збору може бути необхідним для фінансування армії, хоча це погано для економіки. Гетманцев сказав, що без змін у податках зібрати гроші неможливо. Кабмін готує нові пропозиції щодо податків, але точних цифр ще немає.

Інші можливі зміни включають податок на доходи фізичних осіб, акцизи (два законопроєкти вже ухвалені в першому читанні) та військовий збір.

Нагадаємо, Микола Томенко вказав на подвійних громадян у владі: "Шкідники і зрадники України"

Раніше ми писали про те, що бішьше відстрочки та оновлення системи бронювань: які зміни чекають мобілізацію

Вам буде цікаво дізнатися куди підуть гроші, які з нас "здеруть" за світло: блогер вказав на зарплату і забаганки директора Енергоатому