Подивившись річні платіжки вчителів, напрочуд виявляється, що середня зарплата у них може досягати 4000 доларів на рік, проте це далеко не межа, а лише можливий варіант за певних умов.

Наприклад, вчителі з вищою категорією, що працюють на півтори ставки, мають державну нагороду та 30 років стажу, можуть отримувати до 5850 доларів чистими на рік.

"Якщо ви працюєте вчителем понад 10 років, маєте першу категорію, то за рік ваша чиста зарплата на руки буде ≈ 121500 грн, це $3227."

Якщо так добре, тоді чому молоді вчителі часто залишають професію? Фахівці порталу Всесвіту розповіли про це нам.

на уроці, ілюстративне фото з ільних джерел
на уроці, ілюстративне фото з ільних джерел

Популярні новини зараз
ТЦК заганяють українців у боргову петлю – адвокат розповів про підступну схему Щоб отримувати пенсії, українцям потрібно терміново з'явитися у ПФУ: залишили лише 10 днів Закінчення війни вже близько – старець Діонісій обнадіяв українців пророцтвом Ці каші варити й не потрібно: екстрений перелік круп для відключення світла
Показати ще

За даними МОН, початкова ставка молодого вчителя складає близько 5699 гривень без надбавок, що приблизно дорівнює 3370 доларів на рік. Враховуючи зняття надбавок під час воєнних дій, молодший фахівець може залишатися на мінімальному рівні зарплати, отримуючи лише близько 1806 доларів на рік.

Зарплата вчителя може змінюватися через різні надбавки та премії. Наприклад, вчителю з 8-річним стажем та другою категорією річна зарплата може становити близько 2783 доларів.

"Для порівняння, у липні 2023 року міністр освіти отримав зарплату за місяць 94 ​​850 грн. А молодший вчитель за рік отримав 68 тис. грн."

Вчитель / фото: Pinterest
Вчитель / фото: Pinterest

Для того, щоб отримувати високу зарплату, як, наприклад, 5850 доларів на рік, необхідно:

  • працювати на півтори ставки,
  • мати 30 років стажу,
  • володіти державними нагородами.

Що таке півтори ставки?

Уявіть досвідченого вчителя, який працює на півтори ставки. Це означає, що він повинен викладати 5-6 уроків на день, що еквівалентно 12-годинному робочому дню. Незважаючи на досвід та професіоналізм, його зарплата залишається приблизно на середньому рівні.

Такий графік потребує значних зусиль та часу на підготовку до уроків, особливо для молодих вчителів, які ще не мають великого педагогічного досвіду.

Незважаючи на те, що досвідчені вчителі та керівництво шкіл несуть відповідальність за дотримання правил та розподіл навантаження, ситуація із маленькими зарплатами залишається серйозною проблемою.

Школа, вчитель, уроки / фото: Pinterest
Школа, вчитель, уроки / фото: Pinterest

Маленька зарплата як причина всіх бід

У деяких випадках ситуація стає нестерпною через зняття різних надбавок та перерозподіл предметів на користь досвідченіших колег. Освітня система стикається з бюрократією, складнощами та емоційною напругою, що посилюється недостатньою оцінкою та визнанням з боку суспільства.

Батьки часто розглядають вчителів як обслуговуючий персонал, а повага до школи у дітей зменшується.

Підвищення заробітної плати вчителів стає важливим питанням, але чиновники часто не враховують реальні умови роботи. Вчителі змушені працювати на межі своїх можливостей, їх мотивація та натхнення поступово вичерпуються через недостатню винагороду та перевантаження.

Великі навантаження без адекватного відпочинку та оплати праці у поєднанні з воєнним часом мають негативний вплив на якість освіти. Вчителі можуть продовжувати працювати з місіонерських міркувань, але без гідної оплати вони схильні шукати інших можливостей або залишати професію.

Раніше Знай.ua стало відомо про те, що жінкам пояснили, як досягти рівної зарплати з чоловіками.