У боротьбі за максимальні прибутки рітейлери активно застосовують різноманітні тактики для ухилення від сплати податків. Ці хитрі схеми, хоч і рідко помічаються звичайними споживачами, значно впливають на державні доходи.

Давайте розглянемо три поширені схеми, які дозволяють торговим мережам обходити фіскальні зобов'язання та втягувати до цього простих споживачів.

Касові чеки, скріншот: YouTube
Касові чеки, скріншот: YouTube

Заміна послуги чи товарів

У грудні 2023 року було оприлюднено, що одна із мереж магазинів побутової техніки використала цей метод, ухиляючись від сплати податків на майже 60 мільйонів гривень.

Ця схема передбачає заниження ціни товару на чеку та додавання послуги, яка не оподатковується. Наприклад, у чеку можливо придбання аудіокниг, незважаючи на те, що покупець цього не замовляв.

Популярні новини зараз
Зупинили на вулиці і силоміць тягнуть в ТЦК: юрист дав поради, які врятують від неприємностей Будете служити неподалік від дому: хто зможе обрати посаду та місце в ЗСУ Олена Бюн розповіла, хто насправді замовив убивство Ірини Фаріон В українців масово горять холодильники: як зберегти техніку під час відключень світла
Показати ще

Ефективність такої схеми у тому, що аудіокниги чи електронні товари немає матеріального виміру, що робить їх ідеальним об'єктом для маніпуляцій.

Магазин техніки, фото: скріншот з відео
Магазин техніки, фото: скріншот з відео

"Охорона! Скасування"

Покупці, рідко забираючи фіскальні чеки, ненароком стають учасниками у цій схемі. Продавці можуть скасувати чеки, виключивши цим обов'язок сплати податків. Це стає можливим, оскільки покупці не завжди перевіряють фіскальні чеки, і їхня участь у схемі залишається непоміченою.

Тим, хто бере чеки, доводиться самостійно перевіряти їх на сайті Державної податкової служби, щоби переконатися, чи не був чек анульований.

Термінал, фото: Pixabay
Термінал, фото: Pixabay

Повернення підакцизної групи товарів

Ця схема стосується підакцизних товарів, таких як алкоголь, та потребує співпраці з виробниками. Дистриб'ютор передає підакцизні товари на реалізацію, а потім рітейлер, за документами, здійснює повернення частини товару, який реалізується в мережі вже без сплати податків.

Повернення може становити до 50%, а реалізація товару може відбуватися через незареєстровані касові апарати або за готівку без видачі чеків.

Магазин електроніки. Фото: скрін youtube
Магазин електроніки. Фото: скрін youtube

Такі способи сплати від податків призводять до втрат державного бюджету на сотні мільйонів гривень і лише наголошують на необхідності посилення контролю за податковою звітністю рітейлерів.

Важливо, щоб суспільство було більш поінформованим про ці практики та діяло на захист своїх фінансових інтересів та стійкості державного бюджету.

Раніше ми писали про те, що немає здачі: зробіть це – і продавець швидко знайде дрібницю

Крім того, Знай.ua повідомляв про магію відволікання: як касири вміло привласнюють готівку клієнтів